Łącząc Sztukę i Społeczeństwo w Braille’u – 20 lat rzeźby Li Xuqin
Idąc przez ciemne i wąskie przejście, znajdujemy jasną i przestronną salę wystawową, w której zostajemy wprowadzeni w świat dotyku i doświadczamy znaczenia światła.
Jest to pierwsza wystawa rzeźby realistycznej w Shanghai Baoshan International Folk Arts Exposition od jego powstania . Li Xiuqin jako artysta, wykorzystała swoje doświadczenie w trakcie którego niemal straciła wzrok, aby doświadczyć zależność między osobami niewidomymi i Braille’em . Na przestrzeni ostatnich 20 lat jej kreacje zawsze koncentrują się na tym temacie, który również pokazuje jej ogromną wytrwałość. Starała się ona ukazywać istotę życia w sztuce oraz być realizatorem idei ścisłego związku między sztuką a społeczeństwem.
„Kropki”, które widzimy w piśmie Braille’a są rodzajem języka dla niewidomych, przez które osoba niewidoma może komunikować się ze społeczeństwem, podczas gdy są one swego rodzaju symbolem dla zwykłych ludzi. Artystka sprawiła, że te wklęsłe i wypukłe kropki reprezentują fakturę rzeźby przez jej kreację, a tym samym wyrażają wizualny przekaz. Jeżeli dotkniemy tych wzmocnionych wzmocniony wklęsłości i wypukłości, możemy doświadczyć zupełnie innego języka rzeźby „na wyciągnięcie ręki”.
Źródło: chinadaily.com.cn