Chiny popierają wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju edukacji

Chiny w środę ponownie wyraziły swoje poparcie dla wysiłków w zakresie rozwoju kształcenia i zapewnienia jego trwałości.

Hao Ping, chiński wiceminister edukacji, złożył oświadczenie, podczas spotkania wysokiego szczebla ONZ w związku z inicjatywą umieszczenia wykształcenia jako priorytetu w programie rozwoju na całym świecie, znanego jako Global Education First Initiative.

„Priorytetyzacja rozwoju edukacji i zapewnienie jego trwałości jest elementem polityki krajowej o fundamentalnym znaczeniu w Chinach,” powiedział Hao. „Chińskie władze na różnych szczeblach zwiększyły swój wkład w edukację, aby wdrożyć strategię odmładzania narodu za pomocą nauki i edukacji.”

Hao zwrócił uwagę na to, że Chiny są krajem rozwijającym się z 1,3 miliarda ludności i 260 milionów studentów.

„Zrównoważony rozwój edukacji pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi, i równe szanse dla studentów są zasady przewodnie dla rozwoju edukacji w Chinach, i zrobiliśmy postępy w tym zakresie,” powiedział.

„Jestem dumny, mogąc powiedzieć, że Chiny osiągnęły wszystkie cele wyznaczone przez jej dziewięć lat kształcenia obowiązkowego,” dodał.

Wiceminister nadal podkreśla znaczenie dobrych nauczycieli w kreowaniu równości, edukacji włączającej oraz jakości i powiedział, że jest istotne, aby „osiągnąć sprawiedliwy podział jakości zasobów nauczycieli w kraju.”

Chiny dołożą wszelkich starań we współpracy z innymi państwami członkowskimi UNESCO, a zwłaszcza z krajami Afryki, potwierdził Hao.

We wrześniu 2012 roku, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon uruchomił pierwszą inicjatywę Edukacji Globalnej, aby zachęcić do nowych starań w celu osiągnięcia globalnych celów edukacyjnych.

Inicjatywa ma na celu podniesienie rangi nauczania, inspirowanie do współpracy oraz mobilizację większej ilości funduszy z przeznaczeniem na edukację.

Inicjatywa skupia się na trzech obszarach priorytetowych – umożliwienie każdemu dziecku dostępu do edukacji, poprawie jakości kształcenia oraz wspieraniu globalnego obywatelstwa.

Źródło: http://news.xinhuanet.com